Dźwirzyno

Dźwirzyno – całoroczna, nadmorska miejscowość odległa o 8 km od Kołobrzegu.

Dźwirzyno

To tu jest jedna z najszerszych plaż Bałtyku i imponujący pas lasów sosnowych, z przepięknie położonymi trasami rowerowymi z nawierzchnią asfaltową. Korzystają z nich również zapaleni rolkarze i skateboardziści. Urlop nad morzem, w tym miejscu, to przede wszystkim kontakt ze wspaniałą przyrodą, z unikalnym zapachem morza, rozgrzanego piasku i lasu sosnowego. Dźwirzyńskie jezioro Resko (600 hektarów)- możliwość wędkowania, żeglowania, wynajmu łódek, rowerów wodnych i sprzętu do kitesurfingu i windsurfingu – wraz z lekcjami nauki pływania.

Dźwirzyno

Dźwirzyno to też urokliwy port rybacki, smażalnie i wędzarnie świeżych ryb, sklepy z pamiątkami – budujące typowy klimat nadmorskich miejscowości. Bardzo popularne są tu również wypożyczalnie rowerów i gokartów. A miejscowi armatorzy proponują wspaniałe wycieczki statkiem po Bałtyku albo rejs na połów ryb. Ta maleńka, urokliwa, bardzo nowoczesna miejscowość jest bardzo popularna od lat wśród turystów. DŹWIRZYNO to całoroczna miejscowość. Stąd wiele tu sklepów spożywczych (np. BIEDRONKA, Market POLO), ale też kameralnych kawiarenek,  lodziarni, grill-barów, domowych jadłodajni, tawern rybackich. My polecamy tatara z łososia U LECHA  i mega kotlety U WOJTKA. Porcje dla Dzieci i specjalne menu dla Maluchów - nie ma z tym problemu w Dźwirzynie. 

Dźwirzyno


Letnisko DŹWIRZYNO ma rodowód słowiański, pierwsze wzmianki o istnieniu tej osady można odnaleźć w źródłach historycznych już w XIII wieku. Nazwa DŹWIRZYNO pochodzi prawdopodobnie od prasłowiańskiego słowa oznaczającego: piasek, żwir lub od słowiańskiej nazwy oznaczającej drzwi, wrota. W XIII w. była to własność ziemska klasztoru w Białobokach (koło Trzebiatowa). Historia Dźwirzyna związana jest nieodłącznie z losami miejscowego Reska Przymorskiego. Tysiąc lat temu wody Regi spływały w całości właśnie do jeziora Resko, skąd uchodziły do morza cieśniną Regoujście, która znajdowała się w pobliżu dzisiejszego Mrzeżyna, gdzie działał również ważny port handlowy. Konkurował on nawet z portem w Kołobrzegu. W 1456 roku na Regoujście napadli zbrojnie kołobrzeżanie, zatapiając zakotwiczone w porcie statki z ładunkiem kamieni.