Plejady

Wczasy nad morzem pod gwiazdami, blisko morskiego brzegu to najlepszy wypoczynek. W naszym ośrodku znajdą Państwo wszystko to, czego poszukuje spragniony ciszy i komfortu turysta. PLEJADY – domki nad morzem, to kameralne miejsce otoczone zielenią, oddalone zaledwie 8 minut spacerem od morza. Przywitają Państwa niosące spokój piękne, stare drzewa i zadbany ogród, w którym bez trudu można znaleźć miejsce do wypoczynku, gdzie mogą Państwo zażyć kąpieli słonecznej, czy po prostu w ciszy poczytać lub oddać się błogiemu lenistwu
01
U nas PLEJADY to patronki, opiekunki, czuwają nad spokojnym urlopem naszych Gości. Najpiękniejsza gromada gwiazd, widoczna gołym okiem- najbardziej znana, najbardziej popularna. Gdy wiosną Plejady wznosiły się na niebie, starożytni Grecy zawsze zaczynali sezon żeglowania. Wierzyli, że niosą obietnice szczęśliwego życia. Są jak rodzina zrodzone z tej samej chmury pyłu i gazu: zawsze razem, zawsze blisko siebie, dlatego czasem nazywa się je Siedmioma Siostrami. Budzą zachwyt każdego amatora astronomii, bo zawsze na zdjęciach otulone są niebieskim obłokiem mgławicowym. My też kochamy ten kolor- dla nas to również barwa morza, nieba, barwa nam najbliższa, tu na Północy nad Bałtykiem.
02
Dzieli nas od nich zaledwie …400 lat świetlnych, ale Plejady w skali życia Wszechświata są bardzo młode, mają tylko 100 mln lat! Słońce, dla porównania, ma ok. 5 miliardów lat…Najjaśniejsza, najbardziej widoczna dziesiątka gwiazd w Plejadach to: Taygeta, Maja, Asterope, Asterope/Sterope II, Merope, Plejone, Alkione (Alkyone), Atlas, Calaneo i Electra. Najmocniej świeci Alkione (Alcyone). W dawnych wiekach Plejady były swoistym gabinetem okulistycznym. Dobry wzrok miał ten, kto gołym okiem widział przynajmniej 7 gwiazd. Pierwszy opisał je Galileusz, a my chcemy zachęcić Państwa do astronomicznych podróży nie tylko u nas w Plejadach, ale też poza urlopem. Nasze domki mają astronomiczne nazwy: Mizar, Polaris, Vega, Draco, Gemini, Vela, Antares, Libra, Orion, Regulus i Auriga. Czym są te obiekty astronomiczne? Warto poserfować w wirtualnej przestrzeni i poszukać informacji na ich temat. Zachęcamy! Niech to będzie dobry początek Państwa przygody z astronomią.
03
Szukanie Plejad na Niebie. Plejady jako gromada młodych gwiazd znajdują się w gwiazdozbiorze Byka, Taurus. Gromada M45 jest najlepiej widoczna na wieczornym polskim niebie w czasie od października do marca. Najlepsze warunki do obserwacji są w grudniu około godziny 23.00. Nie powinno być problemów z ich odnalezieniem na zimowym niebie.
04

Mgławica w Orionie, to inny przykład podobnej struktury w naszej Galaktyce.

Mitologia Plejad

Mityczne greckie Plejady były córkami tytana Atlasa. Na wieść o śmierci swoich sióstr, Hiad, miały popełnić samobójstwo, a dobry Zeus przeniósł je na niebo jako siedem pięknych gwiazd. Plejady, Plejades, to w mitologii greckiej, siedem córek: Elektra, Kelajno, Sterope, Merope, Maja, Tajgete, Alkione zrodzonych z Atlasa i Okeanidy Ajtry (lub Plejone), siostry Hiad. Już w starożytności plejadą zaczęto określać grupę wybitnych twórców, gdyż Plejady były źródłem natchnienia i inspiracji artystycznej oraz religijnej. Psalmista wspomina o słodkim wpływie Plejad.


UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to).
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.


portal wykonała Agencja Reklamowa WebNext