Dźwirzyno

10_1 Zdjęcia obok przedstawiają panoramę Dźwirzyna nad Bałtykiem – nadmorskiej miejscowości odległej o 8 km od Kołobrzegu. To tu jest jedna z najszerszych plaż Bałtyku i imponujący pas lasów sosnowych z przepięknie położonymi trasami rowerowymi z nawierzchnią asfaltową- zobacz więcej: PANORAMA. Korzystają z nich również zapaleni rolkarze i skateboardziści (zobacz więcej ATRAKCJE). Wczasy nad morzem w tym miejscu to przede wszystkim kontakt ze wspaniałą przyrodą, z unikalnym zapachem morza, rozgrzanego piasku i lasu sosnowego. Dźwirzyńskie jezioro Resko (600 hektarów)- możliwość wędkowania, wynajmu łódek, rowerów wodnych i sprzętu do kitesurfingu i windsurfingu – wraz z lekcjami nauki pływania. Dźwirzyno to też urokliwy port rybacki, smażalnie i wędzarnie świeżych ryb, sklepy z pamiątkami – budujące typowy klimat nadmorskich miejscowości. Bardzo popularne są tu również wypożyczalnie rowerów i gokartów. A miejscowi armatorzy proponują wspaniałe wycieczki statkiem po Bałtyku. Ta maleńka, urokliwa, bardzo nowoczesna miejscowość tak popularna od lat wśród turystów, nie powinna kojarzyć się tylko ze smażalniami ryb. Wiele tu sklepów spożywczych (w tym BIEDRONKA), ale też kawiarenek, barów, lodziarni, grill-barów, domowych jadłodajni, tawern rybackich. A niedaleko, bo zaledwie 8 km, na obrzeżach Kołobrzegu – Netto, Lidl i Kaufland oraz luksusowe restauracje. 07_1
02 plaza2014_1
plaza2_stitch_1 plaza17_stitch_1 plaza19_stitch_1
08

Jeśli noclegi nad morzem, to tylko w Dźwirzynie.Letnisko DŹWIRZYNO ma rodowód słowiański, pierwsze wzmianki o istnieniu tej osady można odnaleźć w źródłach historycznych już w XIII wieku. Nazwa DŹWIRZYNO pochodzi prawdopodobnie od prasłowiańskiego słowa oznaczającego: piasek, żwir lub od słowiańskiej nazwy oznaczającej drzwi, wrota. W XIII w. była to własność ziemska klasztoru w Białobokach (koło Trzebiatowa).Historia Dźwirzyna związana jest nieodłącznie z losami miejscowego Reska Przymorskiego. Tysiąc lat temu wody Regi spływały w całości właśnie do jeziora Resko, skąd uchodziły do morza cieśniną Regoujście, która znajdowała się w pobliżu dzisiejszego Mrzeżyna, gdzie działał również ważny port handlowy. Konkurował on nawet z portem w Kołobrzegu.W 1456 roku na Regoujście napadli zbrojnie kołobrzeżanie, zatapiając zakotwiczone w porcie statki z ładunkiem kamieni. W ten sposób odcięto Trzebiatów od morza. Kanał Resko wtedy jeszcze nie istniał, a w okolicy Dźwirzyna brzeg morski i jezioro dzieliła naturalna mierzeja. W 1497 roku, w trakcie potężnego tygodniowego sztormu, mierzeja została bezpowrotnie przerwana.

Dźwirzyno zawsze było wioską rybacką, a od XIX wieku, kiedy to Niemcy rozpoczęli budowę pierwszych pensjonatów, staje się również małym, ale bardzo zadbanym kąpieliskiem. Podczas działań wojennych Dźwirzyno zostało zniszczone, a jego dotychczasowi mieszkańcy- Niemcy opuszczają je. W 1945 r. miejscowość włączono do Polski. Od zakończenia wojny, aż po 1960 r. obowiązywał tu zakaz osiedlania się , ze względu na stacjonujące w sąsiednim Rogowie jednostki wojsk.

Po 1960 roku rozpoczyna się budowa osiedla rybackiego, powstają pierwsze ośrodki wczasowe i sanatoria z bazą zabiegową. Przemiany ustrojowe po 1989 roku zmieniły proporcje pomiędzy rybackim charakterem Dźwirzyna a turystycznym. Szczególnie dotacje unijne po 2005 roku pozwoliły na wspaniały rozwój Dźwirzyna. Obecnie to nowoczesna turystyczna, mała miejscowość tętniąca nadbałtyckimi klimatami.

06
9 10
11 12
13 14 15

 

 


UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to).
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.


portal wykonała Agencja Reklamowa WebNext